Jdi na obsah Jdi na menu
 


HaflingPůvod:

Hafling pochází z jihorakouského Tyrolska. Ačkoliv se přiřazuje k chladnokrevníkům, má velký podíl orientální krve. Jeho předkem je hřebec-zakladatel arabského původu, a sice rodů El Bedavi a omezeně Dahoman. Hafling je horský poník. Hlavní hřebčín je v Jenesii. Místo narození haflingů prozrazuje výžeh ve tvaru protěže, rakouské národní květiny. Uprostřed květiny je písmenko "H". V některých oblastech haflingovi říkají také "protěžový pony".

Stavba těla:
Velké oči a široce otevřené velké nozdry dodávají haflingovi živý vhled. Uši jsou malé. Hřívu a ohon má tento poník jako len, což je také jeho typický znak. Hruď haflinga je hluboká a má dobře utvářenou plec; má prostý vydatný chod. Nohy jsou svalnaté, ale ne těžké. Holeně má krátké a kopyta pevná.

Charakteristické rysy:
Haflingové jsou vždy ryzáci nebo isabely s bohatou hřívou a ocasem jako len. Hříva bývá skoro bílá. Jiné zbarvení není povoleno. Běžně se vskytují bílé znaky na hlavě a na nohách. Nejčastěji se objevuje hvězda a nosní pruh a na nohách bílá spěnka. Hříva se nikdy nestříhá, velmi často se zaplétá do copánků stejně jako ohon, aby zvlněné žíně zdůrazňovaly mohutnost a varevnost hřívy. Při slavnostních příležitostech, a ty si Tyrolané nenechají ujít, se do hřív a ocasů zaplétají stuhy. Hafling je velmi dlouhověký, někteří koně se k práci využívají ještě ve 40 letech života! Pracovat začínají ve věku 4 let. Pohyb haflinga je neobyčejně volný a hlavně se uplatňuje jeho dlouhý krok. Hafling je velmi dobrý tažný kůň.

Temperament:
Hafling je velmi učenlivý a nenáročný, spokojí se se skromnou pastvou a minimální péči a přitom dokáže konat těžkou práci v obtížných horských podmínkách. Je mimořádně otužilý a houževnatý.

Jak je vysoký?
Výška v kohoutku nepřesahuje 140 cm.

K čemu se využívá?
Je oblíbený jako jezdecký a kočárový poník. U nás se haflingové chovali zejména v první polovině století. Používá se ke všem druhům zemědělských prací, při přibližování dřeva z lesů, jako soumar, kočárový a jezdecký pony. Je ideálním a spolehlivým partnerem při projížďkách ve volném čase. Při voltiži je výhodou jeho prostorný, vydatný chod. Jistý krok dává jistotu i cvičícím. Ve vrcholovém sportu se hafling uplatní ve vozatajských soutěžích, v ostatních nelze očekávat špičkové světové výkony.

Odkud pochází?
Z jihorakouského Tyrolska z vesnice Haflingen.
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář